Els presidents

Malgrat que un club no és només qui hi ha davant si que volem fer record dels que en diferents époques han estat al capdavant de la nostra entitat. No els sabem tots però hi estem treballant si podeu aportar informació se us agrairà.

1913 – 19XX. Valentí Morral Puig.
Iniciador del futbol a Sallent, després d’estudiar a Barcelona on el va practicar. Segons consta per la documentació de l’època consta a la Federació un club legalment inscrit a Sallent. Desconeixem el president, però presumiblement seria el mateix Valentí Morral.

1916 – 1916. Gumersindo Comellas.
President del Sallent F.C., però degut a una sàtira d’un dimarts de Carnaval, els jugadors es van vestir amb “grotesques vestidures” (suposem que per disputar un partit) fet que va provocar la dimissió de la Junta en Ple, formada per Antoni Roca, Joan Suades, Josep Puig i altres.

1918 – 1920.                                        .
Es funda el Sallent F.C. i fins al 1920 que es redenomina US Sallent.

1920 – 1922 (màxim). Josep Planas.

1922 – 19XX. Pedro Andorrà.
L’agost del 1922 es fusionaren els dos clubs de Sallent, el Sallent i el Catalunya. La Directiva sorgint va ser: Vicepresident Antonio Fradera, Secretari Don Jaime Pallares, Vicesecretario Jose Serratosa, tesorer Jose Morera, vocals, Antoni Roca, Jose Valls, Jaime Corominas, Jacinto Seriols, i Lluis Teixidor. Font: La Publicidad. 1922. Dia 8 d’agost.

La temporada 1925-26 no la pogueren acabar degut a lesions i renunciaren a mig campionat, veure Pla de Bages. Secretari Lluís Clarà.

 1926 – 1927. Sebastià Badia.
President fundador de la Unió Sportiva Sallent. Incorpora els colors que perdurarien fins avui dia (?). Segons una crònica de Dissabte, 7 de setembre de 1929. LA VEU DE CATALUNYA. Planes dedicades monogràficament a Sallent (Viles de Catalunya), s’indica que el començat el campionat de 1926, el club desaparegué i l’Ajuntament en va fer possible la creació d’un de nou. Al cronista no li agrada massa el futbol, només parla de lluites, brega, picabaralles comarcals, etc… li agradava molt més l’excursionisme… Això si, també explica que abans de desaparèixer liquidaren els trofeus guanyats.

1927 – 1929. Jaume Escaler.
Fundà el club amb el nom de Centre d’Esports Sallent F. C. un 14 de setembre de 1927 i el presidí fins el 20 de juliol de 1929.

 1929 – 1930. Antonio Roca.
Una única temporada al club tot just fins a 25 de novembre de 1930.

 1930 – 1932. Joan Pallarés.
Dues temporades al càrrec fins al 13 d’octubre de 1932.

 1932 – 1933. Juan Ballus.
Fins a 12 de maig de 1933.

 1933 – 1934. Antonio Roca
Segona etapa al club, plegà el 20 de setembre de 1934.

 1934 – 1936. Josep Màs.
Dues temporades, fins al 2 de febrer del 1936.

 1936 – 1936. Manuel Sató.
Del 2 de febrer al 12 de juliol de 1936, pocs dies abans d’esclatar la Guerra Civil. 

1936 – 1936. Comissió Liquidadora.
Pagaren deutes i liquidaren el club. De 12 de juliol a 20 de desembre del 1936. Integrada pels senyors, Domingo Alsina, Gabriel Tro (sic), Jaume Escalé, Ramon Fius, Celestí Casoliva, Jaume Mataró, Augusto Garcia Garcia.

1939 – 1942. Jose Lloret Puigmartí.
Nascut al 1915. Finalitzada la guerra, el club tornà a l’activitat amb Jose Lloret (nascut 1915) de president de la Comissió Gestora. Ho fou fins a 28/09/1942. Formaven aquella junta Jose Salvans Costa (Vicepresident), Luis Iglesias Alsina (Secretari), Luis Ratera Graells (Vicesecretari), Ramon Codina Pascuet (Tresorer).

 1942 – 1943. Angel Orriols Mollet.
AngelOrriolsMolletPresidentDel 28/09/1942.

.

.
1943 – 1946. José Lloret Puigmartí.
De 15/04/1943 President junta Gestora fins a 31/01/1946. No queda clar si va ser tot aquest temps Gestora o Junta electa, més aviat gestora, doncs un escrit de la FCF els diu que no tenen la Junta ben constituïda.

1946 – 1954. Angel Orriols Mollet.
AngelOrriolsMolletPresidentNascut al 1907. Entra com a president el 22/01/1946. Dimiteix el 21/04/1954

.

1954 – 1955. Daniel Pons Bubé.
Des de 09/05/1954 a 04/07/1955

1955 – 1956. Manuel Montaner Garriga.
De 24/07/1955 a 02/07/1956. Amb ell de president el CE Sallent assolí l’ascens a tercera divisió la temporada 1956-57. Amb la mítica victòria del Sallent per 0-1 al camp de l’Igualada amb gol de Soldevila.

1956 – 1957. Angel Orriols Mollet.
AngelOrriolsMolletPresidentDe 29/07/1956 a 21/05/1957.

.

.
1957 – 1958.
Lluís Santacreu Closas.
De 02/06/1957. Cedí uns terrenys del camp de la Costeta per tal que es construís el Camp Nou, o algo així.

 1958 – 1959. Felix Palat Pla.
De 24/06/1958 a 27/06/1959. Fabricant i Alcalde de Sallent (a finals dels anys 60) i Jefe local del Movimiento. Dirigí el club una única temporada, i aconseguí contra pronòstic (segons relata la premsa de l’època) el fitxatge mediàtic de Patau del Fabra Coats, i dels Sató (Vic), Viladomat (Agut), Tost (Vilafranca), Cunyat (Olot), Martret (Martorell), i Vilalta, Pablo i Sansa.

1959 – 1961. Joaquin Capó Ribes.
JoaquimCapoRibesPresidentDe 19/07/1959 a 16/08/1961. Coincidí amb la pèrdua de la Tercera Divisió Nacional i descens a primera Regional.

.

1961 – 1962. José Lloret ??
Tenim dubtes de si ho fou aquest any.

1962 – 1973. Ramon Monell Vidal.
RamonMonellPresidentNascut al 1915 va ser un dels presidents més carismàtics. Va ser a més conseller municipal, alferes provisional durant la Guerra Civil, forner de professió. A més va estar vinculat com a jugador del CE Sallent fins l’any 1950.

Ho era al 1967, al desembre del 1972 presenta la dimissió, però, i no pleguen fins a gener del 1973 després d’intentar trobar un president. Al 1968 tenien 277 socis.

1973 – 1976. Josep Planas Riu.
JosepPlanasPresidentEl 05/02/1973 entra com a president de la gestora, i finalitza la temporada 72-73, a final de temporada (12/06/1973) segueix al càrrec però ja elegit com a president del club aguanta al càrrec fins a 09/07/1976. Al 1976 l’entitat tenia uns 310 socis.

1976 – 1977. Pere Abadal Genescà.
Al 14/08/1976 entra com a president de la Gestora fins a 29/08/1977.

1977 – 1977. Esteve Padullés.
Efímer pas al cap davant de l’entitat, accepta el càrrec el 29/08/1977, home de fortes conviccions, al 11/10/1977 presenta un text de com s’havia de regir l’entitat (declaració de intencions) i el 07/11/1977 decideix plegar al no acceptar-se els seus plantejaments. Al 1977 l’entitat tenia uns150 socis.

1977 – 1980. Francisco Clarà Serrat.
De 07/11/1977. AL 16/07/1979 hi era sembla que va complir la temporada 1979-80.

1980 – 1981. Manuel Diaz Valverde (???)
Tenim dubtes, ja que no hem trobat constància documental de si fou o no president, hi ha opinions contradictòries, si algú pot aclarir-ho li agrairem. Fou el primer alcalde de la restablerta democràcia.

1981 – 1988. Josep Planas.
JosepPlanasPresidentEmpresari tèxtil. Durant alguns anys fou president, encara que no intervingué en el dia a dia de l’entitat, la qual era gestionada per Antoni “Tonet” Vilella des de la primera vicepresidència.En la seva primera època i la de major vinculació de Josep Planas a la gestió fou el seu primer any que coincidí amb la tornada del Sallent a 1a. Regional.

1984 – 1987. Tonet Vilella.
TonetVilellaNascut el 1936. Fuster de professió, fou regidor de l’Ajuntament de Sallent una legislatura als anys 80-90. Seguidor, soci i patidor del Sallent com ningú, va estar membre de Junta molts anys, i president en funcions de 1984 a 1987.

1989 – 1992. Josep Besora i Guix.
Veure altres notes

1992 – 1993. Tomás Vázquez.
Dimití als pocs mesos de ser al capdavant del club

1992 – 1993. Jordi Galobart. President Gestora.
Regidor d’Esports de l’Excel·lentíssim Ajuntament de Sallent, amb la dimissió de Tomás Vázquez es va veure obligat a tutelar l’entitat fins a final de temporada.

1993 – 1994. Josep Granados.

1994 – 2000. Josep Besora i Guix.
Nascut a La Coromina (Cardona). Va ser jugador del Sallent als anys 60, però es als anys 80, on entra per fer-se càrrec i impulsar el futbol base de l’entitat juntament amb Juan Peña, Mingo, Padullés, i…. .

Ha estat al capdavant de l’entitat durant un llarg període, primer com a vicepresident i més tard com a president, va aconseguir el període d’estabilitat més llarg del Club estant prop de 20 anys l’equip a la primera regional.

També s’ha destacat per la impulsió del futbol base, fent que el CE Sallent fos un dels millors equips de la comarca, impulsant i creant el 1r. Torneig de futbol Enramades pel que han passat el millors jugadors del futbol nacional del Barça, Valencia, Espanyol, etc.

També ha estat regidor de l’Ajuntament des d’on creà la primera Festa de l’Esportista a l’any 1987. El 2000 deixà la presidència, però al 2005 al no sortir ningú per agafar les regnes del club i després d’un any de gestora torna al capdavant del CE Sallent.

2000 – 2004. Joan Sastre.
Durant 4 anys va ser president deixant el 1r.equip a Preferent. Una categoria on no havia militat mai.

2004 – 2005. Isabel Garcia. Presidenta Gestora.
Amb la retirada de Joan Sastre el club quedà amb una situació molt delicada tant econòmica com esportiva, agafant el seu control una Junta Gestora. El primer equip descendí de preferent a primera regional. Primera dona al front de l’entitat.

 2005 – actualitat. Josep Besora i Guix.
El 2000 deixà la presidència, però al 2005 al no sortir ningú per agafar les regnes del club i després d’un any de gestora torna per tercera vegada al capdavant del CE Sallent.

Al primer any, amb l’entitat molt tocada a tots els nivells, econòmica i esportivament, l’equip descendeix a segona regional, on costa quatre anys pujar-la fins a la primera regional, l’any següent l’equip ascendeix de nou a segona Catalana mercès a una reestructuració del futbol Català.

Poc a poc també es va recuperant el nivell en el futbol base. I com a grans fites s’assoleix la instal·lació de la llum artificial al camp Nou, i la implantació de la desitjada gespa artificial.

Veure també nota de la seva anterior etapa al club.

One thought on “Els presidents

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out / Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out / Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out / Canvia )

Google+ photo

Esteu comentant fent servir el compte Google+. Log Out / Canvia )

Connecting to %s